Херсон °C

У Херсоні на багатоповерхівці експеримент: встановили сонячну батарею

Новости » Экономика
1

У вересні 2015 на херсонських сайтах новин з’явилось повідомлення про те, що на даху одного з міських будинків була встановлена сонячна батарея (СЕС). Мова йшла про будинок ОСББ, розташований за адресою Кольцова, 55. На цей час для Херсону, на жаль, випадок унікальний. Але це означає, що він може стати й джерелом не менш унікального досвіду. Досвіду, який рано чи пізно знадобиться іншим.

Регіональний прес-секретар Громадянської мережі ОПОРА поспілкувалася з керуючим ОСББ «Кольцова 55» Юрієм Олексійовичем Трегубко, який не тільки розповів про встановлення конкретного приладу, а й на основі отриманого досвіду зміг подискутувати про перспективи встановлення сонячних батарей на дахах багатоповерхових будинків. Також він розповів про проблеми, які слід вирішувати для того, щоб розвиток сонячної енергетики в цьому напрямку став можливим.

Юрій Олексійович, за чиєю ініціативою була встановлена сонячна батарея на даху будинку за адресою Кольцова, 55?

У цьому випадку це ніяк не ініціатива ОСББ. Обладнання, за згодою інших мешканців будинку, встановив один з мешканців ОСББ як приватна особа. Справа в тому, що мешканці цього будинку весь час мають проблеми з постачанням електроенергії. Постійні аварії на трансформаторній підстанції спричиняють не тільки дискомфорт. Іноді це призводить ще й до поломок побутової техніки. Відшкодувати в таких випадках збитки у суді, зазвичай, неможливо.

Мешканці дому вже робили спроби якось захистити себе від проблем з електрикою. Наприклад, п’ять квартир зібрали гроші та встановили бензиновий генератор. Це допомагало їм частково, тому що електроенергія бензогенератора дуже дорога, а сам він не дуже зручний в експлуатації прилад. Але на той час іншої альтернативи не було.
До того ж, від нього забагато шуму.

І ось один із мешканців вирішив встановити власну сонячну електростанцію з сонячними батареями на даху будинку. Інші не були проти. Хоча фактично, ця сонячна батарея працює тільки на користь свого власника, ми отримали унікальну можливість відстежити витрати, ефективність роботи обладнання, розібратися в законодавчих питаннях щодо «зеленого тарифу». Завдяки цьому ми зможемо прогнозувати, за яких умов буде ефективним встановлення сонячних батарей об'єднанням співвласників для освітлення під’їздів, наприклад.

Чи вигідна ця справа, за Вашими попередніми спостереженнями?

Нажаль вартість обладнання напряму пов’язана з курсом долара. За останній рік курс виріс в три рази, а електроенергія хоча і піднялася в ціні, але не так. Тому, виходячи із співвідношення електроенергія-доллар отримуємо ціну у 0.025 Євро/кВт*год. (В Європі це 0.2 – 0.3 Євро/кВт*год., а вартість обладнання таж сама). Тобто немає сенсу економити те що нічого не вартує. І з цієї сторони ця справа вигідна тільки у комфорті безперебійного постачання, а з економічної точки зору точно не вигідна. Але є таке поняття як "Зелений тариф" за яким можна продавати надлишок виробленої електроенергії за ціною 0.18 Євро/кВт*год. Тут вже цікавіше. Ця єдина встановлена на даху сонячна електростанція потужністю у 2 кіловати забезпечує тільки потреби власника і про її окупність, у найближчі роки казати не доводиться. Але за умови додання сонячних батарей для збільшення її потужності та за умови продажу цих надлишків вже не складно порахувати термін окупності. Тобто більше надлишків – більший прибуток та скоріша окупність.

Тобто, сьогодні окупність можлива тільки за умови продажу надлишків електроенергії держві за "зеленим тарифом"?

Справа в тому, що сьогодні «зелений тариф» визначений різними ставками для юридичних та фізичних осіб. Постає цікаве питання: де у цій сфері може бути ОСББ? З одного боку, об’єднання співвласників – це юридична особа, яка, начебто, має всі підстави продавати надлишок енергії в мережу за вищою ціною. З іншого боку, члени ОСББ – це фізичні особи, мешканці будинку, які сплачуюсь за всі комунальні послуги, відповідно, за нижчими тарифами, як для населення.

Якби влада пішла ОСББ назустріч та дозволила реалізовувати надлишки енергії, здобутої екологічними способами, за «зеленим тарифом», за ставкою навіть як для населення (а нам більше і не треба) – це, можливо, й створило б сприятливіші умови для розвитку сонячної енергетики. Але наразі це не вигідно. Ми можемо зараз лише спостерігати за зміною законодавства та економічних умов для цього. Завдяки ініціативі мешканця будинку на вул. Кольцова, 55, спостерігатимемо більш предметно.

Але я вважаю, що ситуація найближчим часом повинна стати сприятливішою для встановлення сонячних батарей об’єднаннями співвласників. Зробити її такою – було б логічним кроком для держави, яка прагне енергетичної незалежності та стабілізації тарифів як на комунальні послуги так і на утримання будинку та прибудинкової території.

Зі свого боку, ми вже продумуємо можливості освітлення у під’їздах за рахунок сонячних батарей.

1 комментарий

Kherson 25 сентября 2015 16:34
Солнечные батареи - это будущее.
Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 4+4
Ответ: