Херсон °C

Оцінка дня голосування: висновки КВУ

Новости » Политика
0

 

Комітет виборців України провів черговий етап громадського спостереження за ходом виборів. Ми спостерігали за голосуванням, підрахунком голосів та встановленням підсумків виборів.

В Херсонській області представники КВУ здійснювали спостереження в якості громадських спостерігачів та позаштатних кореспондентів газети ХОО КВУ «Вільний вибір».

За підсумками спостереження КВУ констатує:

1. Голосування загалом було проведено у відповідності до вимог українського законодавства та міжнародних стандартів.

2. Офіційними спостерігачами КВУ було зафіксовано низку проблем та порушень під час організації процесу голосування та у підготовці до його проведення, однак ці порушення не носили системного характеру та не були такими, що могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян.

3. Серед найбільш типових порушень та проблем: помилки в роботі дільничних виборчих комісій, проведення агітації поза строками, визначеними Законом «Про вибори Президента України», проблеми зі списками виборців. Фіксувалися факти розголошення таємниці голосування. Напередодні другого туру виборів органам державної влади необхідно провести роз’яснювальну роботу серед виборців щодо заборони порушення таємниці голосування, а також щодо членів ДВК – щодо роз’яснення основ виборчого законодавства.

4. У порівнянні із попередніми виборами Президента України 2014 року кількість та характер порушень виборчого законодавства принципово не змінилися.

5. Значна кількість порушень були спричиненими неправильним трактуванням або незнанням чинного законодавства з боку членів виборчих комісій. Сприяли такій ситуації, в тому числі, часті заміни членів виборчих комісій та відсутність достатньої кількості часу для ознайомлення нових членів комісій із особливостями виборчого законодавства. В окремих випадках, дії комісій спричиняли масове порушення виборчих прав. Так, одна із комісій прийняла протиправне рішення щодо проставлення штампу «вибув» навпроти прізвища одного з кандидатів, що призвело до псування бюлетенів та затримок початку голосування.

6. Частина порушень були спричинені неуважністю виборців. Зокрема, щодо проставлення підпису в списку для отримання бюлетеня. На частині дільниць виборці помилково розписувалися не за себе, що мало наслідком позбавлення виборчого права тих громадян, замість яких вони поставили підпис.

7. У день голосування КВУ відзначає проблеми зі списками виборців. Так, частина громадян не знайшли себе в списках виборців у день голосування, хоч заявляли, що отримали іменні запрошення. Перед другим туром органам ведення реєстру виборців спільно з виборчими комісіями варто з’ясувати, чому такі проблеми мали місце та напрацювати шляхи їх вирішення. А представникам правоохоронних органів варто здійснити перевірки на предмет дотримання Закону України «Про державний реєстр виборців».

8. В окремих випадках КВУ зафіксував використання таких недоброчесних технологій як спроби контрольованого голосування. Ці факти носили поодинокий характер. КВУ закликає МВС належним чином розслідувати такі випадки та притягнути винних до відповідальності.

9. КВУ в цілому позитивно оцінює діяльність Міністерства внутрішніх справ щодо недопущення порушень в день голосування. Правоохоронні органи належним чином забезпечували правопорядок на виборчих дільницях і реагували на порушення виборчого законодавства.

10. Підрахунок голосів виборців, транспортування виборчої документації та встановлення підсумків голосування загалом відбулись без суттєвих порушень.

Проблемою стало неправильне трактування представниками дільничних виборчих комісій права присутності спостерігачів під час підрахунку голосів. Комісії масово відмовляли в такому праві спостерігачам, які прибували у приміщення для голосування після початку засідання комісій із підрахунку. При цьому керівництво комісій чомусь посилалася на інструктаж поліції.

Основними проблемами на цьому етапі стали неправильне складання протоколів про підрахунок голосів виборців на дільницях, що зумовило потребу у виготовленні уточнених протоколів, та великі черги в ОВК при прийомі виборчої документації. В окремих округах було зафіксовано випадки підписання порожніх протоколів та транспортування виборчих документів до ОВК разом з печатками ДВК. Ми закликаємо народних депутатів спростити протоколи про підрахунок голосів та сформулювати його пункти у відповідності тих дій, які проводять члени ДВК. Також ми рекомендуємо ЦВК разом із органами місцевої влад розробити та затвердити документи, які б зробили можливість створення нормальних умов очікування членів ДВК із виборчою документацією.

11. Загалом виборці мали можливість зробити поінформований вибір у день голосування. Лише в окремих випадках на дільницях були відсутні інформаційні плакати кандидатів. У всіх інших ситуаціях комісії виконували вимоги закону і надавали громадянам всю потрібну інформацію.

 

Loading...

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 1+1
Ответ: