Херсон °C

Хто закриває очі, як Херсон забудовують кіосками

Новости » Общество
0

Що робити, якщо у вас під вікном з’явилася чергова «наливайка», або ж так звана тимчасова споруда виросла посеред парку, та чи загалом можливо врятувати своє місто від «шанхайської» забудови від горе-чиновників…

 

З такими запитаннями ми звернулися до першого заступника прокурора області Сергія Циганка.

Сергій Васильович погодився з нами, що нині це питання досить актуальне і не тільки для обласного центру.

Перерахувавши ряд законодавчих статей, прокурор довів, що в проблемній темі, на жаль, національним законодавством недостатньо упорядковано відносини між представниками влади та бізнесу, котрі звертаються із намірами розміщення різноманітних кіосків, павільйонів, літніх площадок та інших некапітальних споруд комерційного призначення.

В свою чергу, такі «щілини» дають можливість чиновникам «обходити» межі, як земельного так і містобудівного законодавства. Одначе навіть при такій ситуації, за словами прокурора, від відповідальності перед громадою ніхто не звільняв.

 

Тож розбираємося покроково…

-Хто може втрутитися в ситуацію, аби під кожним будинком не стояла залізна будка з пивом? – звернулися із запитанням до представників прокуратури.

-Статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та розробленим на її виконання Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності передбачено обов’язковість розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності виключно за наявності паспортів прив’язки, які видаються уповноваженими органами з питань архітектури та містобудування. В свою чергу, обов’язковою умовою видачі таких дозвільних документів є і наявність документального права землекористування, яким відповідно до Земельного кодексу України є право власності на земельну ділянку, право оренди (суборенди) земельної ділянки. Проте, оскільки набуття відповідних майнових прав на земельну ділянку державної або комунальної власності для цілей розміщення комерційних некапітальних споруд здійснюється виключно за результатами земельних торгів – то, як показує практика, чиновники запроваджують різноманітні «схеми» для безперешкодного забезпечення «потрібних» осіб комерційно привабливими землями без проведення аукціонів.

Викриттям та руйнуванням таких оборудок займаються органи прокуратури, звертаючись до суду із заявами в інтересах держави, - розповів Сергій Циганок.

Також Сергій Васильович нагадав, що вимагати контролю за розміщенням кіосків городяни мають саме від місцевої влади, в першу чергу.

Адже, згідно всім нормам, саме з місцем розташування тимчасових споруд визначається відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Що стосується бажання бізнесменів встановлювати кіоски, чи інші тимчасові споруди, вони мають притримуватися процедури оформлення документів на встановлення такого кіоску. Замовник має звернутися до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки. Але при цьому, перш ніж отримати паспорт прив’язки тимчасової споруди, підприємець має отримати документи на землекористування, після чого тільки потім може звертатися далі за оформленням паспорта прив’язки.

Отже, розміщення тимчасової споруди повинно відбуватись на підставі узгодження з власником земельної ділянки, наявність лише паспорту прив’язки не надає право використовувати земельну ділянку без відповідних правовстановлюючих документів.

 

Як приклад вищевказаного прокурор називає Постанову Вищого господарського суду України від 20.04.2017 у справі № 905/1553/16. У котрій з урахуванням вищенаведених положень, зроблено висновок про те, що наявність лише паспорту прив’язки тимчасової споруди за відсутності права землекористування не є підставою для її розміщення.

-З урахуванням зазначених обставин Херсонською місцевою прокуратурою заявлено 2 позови в інтересах держави в особі Херсонської міської ради до фізичних осіб-підприємців про анулювання паспортів прив’язки, виданих департаментом містобудування та землекористування Херсонської міської ради та звільнення території земельної ділянки шляхом знесення тимчасових споруд (зупиночні комплекси «Обласна лікарня» та на вул. Комкова в районі будинку № 75), - розповів Сергій Циганок. – Одначе, у задоволенні позовів відмовлено, при цьому суд дійшов висновку, що між Херсонською міською радою та підприємцями наявні відносини, які регулюються законодавством про благоустрій населених пунктів та цивільним законодавством України, а не земельні правовідносини, як зазначено прокурором у позовній заяві.

 

Як ми дізналися, аналогічні позови заявлено Новокаховською місцевою прокуратурою в інтересах Олешківської міської ради, які на цей час перебувають у провадженні суду. У одній з цих справ виконавчим комітетом міськради прийнято рішення про дозвіл на розміщення тимчасової споруди. Мова йде про всім відомий скандал на Житлоселищі в Олешках з так званими «мафами». До речі, там хтось не став чекати рішення суду і вирішив проблему «по-своєму»: «мафи» згоріли, залишився лише металевий каркас…

Ми, звичайно, не можемо пропагандувати такі методи, адже в цивілізованій країні громада вимагає правди або від місцевої влади, або ж у суді…

Із розділу «Не всі суди продажні»…

 

Із відкритої офіційної інформації журналісти дізналися, що Херсонською місцевою прокуратурою заявлявся позов до фізичної особи-підприємця про звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди - літнього майданчика біля кафе «Зефір-Кефір».

 

В результаті, рішенням суду у задоволенні позову відмовлено.

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

 

Знаєте чому? Судді побачили, що на земельній ділянці у парковій зоні знаходиться мала архітектурна форма – літній майданчик загального користування з вільним доступом всіх містян, а не тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності, як стверджується прокурором. При цьому прокуратура наголошує, що Законом не врегульовано поняття, як на літньому майданчику може здійснюватися продаж продовольчих товарів… Одначе маємо рішення суду.

В такому випадку, як на нашу думку, громада має знати своїх «героїв» в обличчя, адже під кожним дозволом та рішенням стоїть підпис та прізвище!

 

В той же час прокуратурою встановлено, що на земельній ділянці зеленої зини незаконно розташована дерев’яна конструкція площею 240 кв.м. Правовстановлюючі документи на земельну ділянку також відсутні. Паспорт прив’язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності не оформлявся. При всьому цьому, Управлінням споживчого ринку Херсонської міської ради узгоджено розміщення літнього майданчика.

За якихось неймовірних причин судом , в свою чергу, не помічено, що Управління споживчого ринку Херсонської міської ради не є органом, який, відповідно до Порядку уповноважений надавати дозвіл на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, а отже, документ, яким узгоджено відкриття літнього майданчика, не надає права на розміщення тимчасових споруд…

 

Так що, шановні городяни, якщо ваші паркові зони і надалі будуть перетворюватись в тотальні літні майданчики, то зупинити такі рішення зможе лише ваше «наметове містечко», розбите прямо біля мерії, як варіант…

А от щодо рішень суддів, то маємо й інші приклади.

У результаті кропіткої роботи органів прокуратури області тимчасові споруди кафе-бару «Маямі Гріль» на міському Скадовському пляжі - знесено, а відпочиваючим забезпечено вільний доступ до моря і міського пляжу. 

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

Хто закриває очі, як  Херсон забудовують кіосками

 

Також за позовами прокурорів у 2017 році господарським судом визнано незаконними рішення Новокаховської міської ради, яким затверджено «місцевий» порядок укладення договорів сервітутів під розміщення тимчасових споруд, звісно, без необхідності проведення земельних торгів.

Рішенням адміністративного суду позов прокурора задоволено. Після перегляду законності рішення у апеляційній станції, буде вирішено питання про вжиття подальших заходів до звільнення зайнятих земельних ділянок від тимчасових споруд.

В прокуратурі зазначають, що аналогічні договори про встановлення сервітутів було виявлено прокурорами при вивченні питання законності передачі ділянок для розміщення комерційних споруд у передпляжній зоні курорту державного значення – міста Скадовськ.

В результаті за позовами Новокаховського місцевого прокурора у 2017 та 2018 роках скасовані рішення міської ради та визнано недійсними 3 договори про встановлення сервітутів, укладених із підприємцями. Ділянки повернуто місцевій громаді вільними від раніше розміщених комерційних споруд.

Часто саме від чиновників ми чуємо про «кришування» бізнесу, то у випадку із забудовою Херсона, Олешок, Нової Каховки, Скадовська та інших населених пунктів Херсонщини кіосками з подачі місцевої влади, можемо згадати прислів’я, коли на злодієві «шапка горить»…

 

Спілкувалася Тетяна Дергачева

Loading...

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 2+2
Ответ: