Херсон °C

Последние новости

21:52
Евгений Рищук: Ничего у меня в доме не изымали и подозрений не вручали
21:43
В Херсонській ОДА все ще обговорюють долю лісосмуг
21:28
БТР з Миколаєва прислали, щоб свідкам по справі Гандзюк було страшно
20:20
Семь БТР в Херсоне появились с подачи заместителя Генпрокурора
16:55
Засідання Наглядової ради з питання створення установи «Агенція регіонального розвитку «Офіс євроінтеграції» відбудеться на цьому тижні
16:48
Виявили 17 фактів продажу неповнолітнім алкоголю і цигарок. Штраф до 6 тис 800 грн
16:42
Олександр Шуцький про пісок з Чорногорії: Наша країна – це не європейське сміттєзвалище
16:31
На 13 років позбавлення волі у Херсоні засуджено вбивці вчительки
16:28
Результати концесійного конкурсу Херсонського морського порту
16:16
Повідомлено про підозру 16 учасникам так званої «Самооборони Криму»
Больше новостей

Одна з найбільших ОТГ Херсонщини: підсумки року розвитку та реалізацію мрій

Новости » Общество
0
«За 3 роки становлення нашої об’єднаної громади викликів було чимало – від утримання розгалуженої інфраструктури, пошуку стабільних джерел наповнення місцевого бюджету та інвесторів до забезпечення кадрами, непростої роботи з жителями, аби поняття «господар на своїй землі» закріпилося в свідомості та ставленні до спільних надбань, розвитку громадських ініціатив, — розповідає голова ОТГ Олексій Фаустов. – Пригадується вкрай важкий період створення структурних підрозділів. На сьогодні їх злагоджена робота дає змогу реалізувати найскладніші проекти…».
Децентралізація дала можливість наростити бюджет майже вдесятеро
До об’єднаної громади входить 16 населених пунктів, де мешкає понад  16 тисяч населення. Відтак разом з динамічним нарощуванням доходів зросли й видатки. Адже на утриманні громади перебуває розгалужена мережа бюджетних закладів – 8 шкіл, 9 дитсадків, 7 закладів охорони здоров’я – ФАПів та амбулаторій, а ще осередки культури, соцзахисту, спортивні та позашкільні. Річний бюджет громади нині перевищує 126,5 млн. грн., з них половина – власні надходження. Формування бюджету та його витрачання є доволі прозорими та публічними, адже саме громада формує пропозиції, куди найактуальніше витратити надбане. Йдеться про капремонти та реконструкції соціально значимих об’єктів по всіх населених пунктах. Цьогоріч громада брала участь у Всеукраїнському визначенні рейтингу рівня бюджетної прозорості «Кришталь року 2019». Це був серйозний іспит та привід ще більшу увагу приділяти підзвітності бюджетування.
За рахунок реалізації численних проектів до бюджету ОТГ вдалося залучити додаткові кошти на розвиток. За 3 роки тут отримали близько 15 млн. грн. інфраструктурної субвенції, витраченої на соціально-економічний розвиток, покращення матеріально-технічної бази закладів, енергоефективність та придбання комунальної техніки.

Рік нових можливостей та реалізованих мрій

Підсумовуючи рік, що добігає завершення, неможливо не згадати те, що вдалося зробити. Деякі проекти розпочиналися ще торік, по деяких вдалося вкластися в нинішній рік, інші ж вступлять у завершальну фазу вже в наступному. Так завдяки грантовій підтримці замінили місця для глядачів на стадіоні в Чаплинці Загальний бюджет проекту перевищив 328 тис. грн. З них внесок громади – 120 тис. грн. Проект зі встановлення вуличних спортивних тренажерів у селах Кучерявоволодимирівці, Скадовці та Червоній Поляні залучив майже 418,7 тис. грн. Грантові кошти склали 85%, решта – внесок громади, яка прагне забезпечити найкращі умови для занять спортом.

Оскільки громада стрімко розвивається і дедалі більше привертає до себе увагу, то привели до кращих стандартів і залу засідань. За підтримки програми DOBRE придбали сучасну апаратуру, кондиціонер, меблі, ноутбук, екран, відеоконференц-камеру, радіосистему, мікшерний пульт, відеопроектор.

У 2019-2020 роках реалізовується проект з реконструкції 9 свердловин із заміною насосного устаткування, труб, електроживлення, встановленням станції управління з частотним перетворювачем, лічильників. Важливим аспектом при цьому є впровадження системи диспетчеризації для комунального підприємства «Відродження -2017», внаслідок чого управління артезіанськими свердловинами буде заведено на єдину диспетчерську, пояснює заступник селищного голови Вадим Поліщук. Реконструкція артезіанських свердловин відбуватиметься в селах Магдалинівці, Кучерявоволодимирівці, Червоній Поляні, Морозівці, Кудрявому, Новому Гаї, Білоцерківці, Рачівці. Загальний бюджет проекту – близько 3 млн. грн. З них 70% — внесок програми, решта – кошти громади.

Зважаючи на високу ефективність проектної діяльності громаду визнано однією із кращих програмою DOBRE, за що заохочено на нові проекти сертифікатом у 35 тисяч доларів США. Його урочисто вручили селищному голові під час Форуму місцевого самоврядування.

Децентралізація дала можливість наростити бюджет майже вдесятеро

До об’єднаної громади входить 16 населених пунктів, де мешкає понад 16 тисяч населення. Відтак разом з динамічним нарощуванням доходів зросли й видатки. Адже на утриманні громади перебуває розгалужена мережа бюджетних закладів – 8 шкіл, 9 дитсадків, 7 закладів охорони здоров’я – ФАПів та амбулаторій, а ще осередки культури, соцзахисту, спортивні та позашкільні. Річний бюджет громади нині перевищує 126,5 млн. грн., з них половина – власні надходження. Формування бюджету та його витрачання є доволі прозорими та публічними, адже саме громада формує пропозиції, куди найактуальніше витратити надбане. Йдеться про капремонти та реконструкції соціально значимих об’єктів по всіх населених пунктах. Цьогоріч громада брала участь у Всеукраїнському визначенні рейтингу рівня бюджетної прозорості «Кришталь року 2019». Це був серйозний іспит та привід ще більшу увагу приділяти підзвітності бюджетування.

За рахунок реалізації численних проектів до бюджету ОТГ вдалося залучити додаткові кошти на розвиток. За 3 роки тут отримали близько 15 млн. грн. інфраструктурної субвенції, витраченої на соціально-економічний розвиток, покращення матеріально-технічної бази закладів, енергоефективність та придбання комунальної техніки.

ЦНАП – кращий в області

Завдяки місцевому бюджету та коштам проекту міжнародної технічної допомоги в жовтні в Чаплинці відкрили сучасний Центр надання адмінпослуг для забезпечення якісними послугами всіх жителів громади, зазначає керівник центру Олександр Шульга. Реконструкцію будівлі та капремонт провела громада, на що витратила 3,2 млн. грн. інфраструктурної субвенції, а передачу устаткування, меблів, комп’ютеризацію та навчання персоналу здійснила грантова організація. Крім того, ОТГ перекрила покрівлю та реконструювала мережу опалення, облаштувала кондиціонерами, системою відеоспостереження та пожежної сигналізації, укомплектувала кімнату персоналу.

З дня відкриття центр уже обслужив близько тисячі клієнтів. У ньому інтегровані всі базові послуги. Тут створено 18 робочих місць, у т.ч. 6 віддалених – по селах. Щодня ЦНАП обслуговує до 70 відвідувачів. Найбільше затребувані видача довідок та реєстрація нерухомого майна. Чимало послуг надається не тільки жителям ОТГ, а й у відповідності до їх специфіки – жителям усього району, області та інших регіонів та Криму. Величезна робота проведена для максимального розширення переліку надаваних послуг – з 157 до 175. Запустили й станцію з видачі паспортів у вигляді ID-картки та для виїзду за кордон. Центр відповідає європейським стандартам: має відритий фронт-офіс, систему електронної черги, кол-центр, рецепцію, робоче місце для суб’єкта звернення, пандус, всі зручності для осіб з інвалідністю та з дітьми.

Розвиток, орієнтований на громаду

Завдяки проектам ДФРР упродовж 2018-2020 років на умовах співфінансування з місцевого бюджету в ОТГ передбачається створення спортивної інфраструктури на території селищної ради на суму понад 8,5 млн. грн. Це, зокрема, 6 спортмайданчиків зі штучним покриттям. Тривають роботи з реконструкції спортмайданчика для міні-футболу в Першокостянтинівській ЗОШ. Встановили майданчики в Магдалинівці та в Чаплинській школі. Наступного року такі об’єкти з’являться ще в одному навчальному закладі Чаплинки, а також у Балтазарівці та Червоній Поляні.

На заміну віконних блоків Скадовської ЗОШ витратили понад 749 тис. грн. 2140,0 тис. грн. пішло на придбання спецтехніки для КП «Відродження–2017». Субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій в 2019 році використовується на заміну віконних та дверних блоків у Червонополянській філії опорного закладу НВК «Чаплинська школа-гімназія» – 1343,8 тис. грн., Кучерявоволодимирівської філії – 1195,8 тис. грн., Балтазарівській ЗОШ – 550,7 тис. грн., у Чаплинській спеціалізованій школі I-III ступенів – 1456,3 тис. грн. та в опорному закладі НВК «Чаплинська школа гімназія» – 1166,4 грн. За рахунок інфраструктурної субвенції цьогоріч реалізовується аж 10 проектів. Зокрема, з реконструкції систем опалення Балтазарівського, Кучерявоволодимирівського, Першокостянтинівського, Червонополянського, Магдалинівського сільських будинків культури. На кожен із об’єктів витрачено від 140 до майже 300 тис. грн. А ще до 300 тис. грн. виділені на капремонт вуличного освітлення в Першокостянтинівці та 190 тис. грн. – у Чаплинці. У громаді майже повністю всі населені пункти охоплені вуличним освітленням. Нині дійшла черга до деяких вулиць у селищі, запевняє Вадим Поліщук. Найбільшою проблемою залишається стан доріг. Не зважаючи на те, що ОТГ постійно займається її розв’язанням, щороку виділяючи в середньому по 4 млн. грн. на капремонт шляхів у межах населених пунктів, однак чимало доріг є регіонального значення, до яких черга в області ніяк не доходить. Негайного ремонту потребують 21 км дороги Чаплинка-Скадовка та 3 км Чаплинка-Червона Поляна. Остання потрапила в перелік ремонту на 2020 рік.

Якість освіти – понад усе

З утворенням ОТГ реалізація подеколи непопулярних заходів з упорядкування ступенів малокомплектних шкіл для громади стала якраз гарним прикладом, який допоміг підняти на якісно новий рівень надання освітніх послуг. Там, де виникла потреба підвозити старші класи в опорні заклади або філії, дуже швидко зрозуміли, що учні не тільки нічого не втрачають, а й навпаки здобувають. У ОТГ цьогоріч було аж 26 переможців обласних предметних олімпіад, зазначає начальник відділу освіти, молоді та спорту селищної ради Олена Кулик. Дехто з батьків сам прийняв рішення підвозити дітей до опорних закладів, причому не тільки старшокласників.

Затребуваною у громаді дошкільна освіта, якою охоплено майже 600 малят. Розвивається інклюзивний напрямок надання освітніх послуг як в шкільних, так і в дошкільних закладах. Звісно, що існує дефіцит педагогічних кадрів. Борються з ним участю в програмі розвитку людського капіталу – громада навчає 6 педагогів та 1 лікаря. Активно розвивається і позашкільна освіта. Будинок творчості, клуб дитячо-юнацької фізпідготовки мають своїх зірок. ОТГ віддячує талановитій молоді пільговими путівками на морське оздоровлення. Разом з обдарованими дітками відпочивають і пільгові категорії учнів, на що цьогоріч виділено пів мільйона гривень.

Увага освіті з боку громади справді неоціненна, адже таких обсягів капремонтів та реконструкцій давно не бачили ці заклади. Насамперед у сільській місцевості. Нові предметні кабінети, енергомодернізація, оновлення матеріально-технічної бази харчоблоків, будівництво та облаштування спортивних майданчиків. На високому рівні в громаді налагоджена й методична робота, поповнення бібліотечних фондів. В опорні заклади придбали два лінгафонні кабінети.

Медицина – сфера підвищеної відповідальності

Не зважаючи на те, що медзаклади, розташовані в адмінцентрі району, який практично повністю поділився на ОТГ, перебувають у дещо «підвішеному» стані, Чаплинська ОТГ віддає для фінансування райлікарні в повному обсязі трансферти з держбюджету, передбачені на медобслуговування жителів громади, а це понад 10 млн. 606 тис. грн., констатують фінансисти ОТГ. А ще додаткову дотацію на утримання закладів охорони здоров’я – 134,4 тис. грн. Окремо на комунальні послуги цьогоріч ОТГ перерахувала 800 тис. грн. Також профінансували придбання стоматологічних установок – 150 тис. грн., закупівлю інсуліну – 138 тис. грн., препаратів для щеплення, проведення медоглядів призовників, здійснили співфінансування районної та обласної програм розвитку медицини, придбання телемедичного обладнання для амбулаторій. Не залишаються поза увагою і важкохворі.

Серед позитивних змін у самій громаді в цій галузі – будівництво амбулаторії загальної практики сімейної медицини в Магдалинівці. Сучасна будівля, новий автомобіль, житло для лікаря – все це слугуватиме якісному покращенню послуг жителям громади.

Соціальні послуги – на висоті

Чаплинська ОТГ може пишатися станом організації надання соціальних послуг. «У 2017 році ми були першими в області та одними з перших в Україні, хто утворив комунальну установу «Центр соціальних послуг», – зазначає її керівник Альона Ращупкіна. Сьогодні тут працює 11 осіб, які спільно з партнерськими організаціями беруть активну участь та перемагають у конкурсах соціальних проектів, співпрацюють з міжнародними благодійними фондами. Фахівці з соціальної роботи, котрі працюють у селах, є незамінними, до кого люди звертаються.

Протягом року центр надавав послуги 218 сім’ям. Серед отримувачів послуг – учасники АТО та члени їх сімей, особи з інвалідністю, внутрішньо переміщені особи. Спеціалісти надають допомогу в оформленні чи відновленні документів, працевлаштуванні, соціалізації, надають психосоціальну підтримку. Центр є підрозділом, відповідальним за розрахунки з пільгового проїзду громадян, з безкоштовного забезпечення ліками. В громаді відкрито соціальний центр, де облаштували тренажерну залу, банк одягу, встановлено соціальні полички в продовольчих магазинах. Центр знаходить нових партнерів для підвищення ефективності надання послуг, отримує гуманітарну допомогу з-за кордону.

Громада набуває особливого шарму

Обличчям громади, без сумніву, є її адмінцентр. Саме сюди з сіл приїздять не тільки за отриманням послуг, а й відпочити. І хоч громада не має особливих туристично-рекреаційних принад, втім тут намагаються максимально облаштувати дозвілля для місцевих жителів. На стадії підготовки трирічний проект розвитку паркової зони зі встановленням дитячих майданчиків, автополивом та сучасним освітленням, ділиться Вадим Поліщук. Йдеться про благоустрій, облаштування вуличної сцени, місць для торгівлі. Вагому долю витрат бере на себе грантова програма за співфінансування з місцевого бюджету. Додатково на головній площі планують встановити фонтани.

Українці мають колосальний потенціал, здатний випередити захід

У цьому переконалися учасники навчальної поїздки до США – у числі 25 громад з різних областей від Чаплинської ОТГ зарубіжний досвід переймали селищний голова Олексій Фаустов та фахівець з управління проектами Лілія Пуляєва. Відбувалося вивчення кращих практик місцевого самоврядування та економічного розвитку в громадах США, обмін досвідом з колегами щодо управління, організації, забезпечення сталості, залучення громадян до розвитку громади, а також використання отриманих знань у своїй громаді. Набуто безцінний досвід застосування інноваційних технологій, співпраці з бізнесом. Як з’ясувалося, найновітніші розробки, амбітні проекти розвитку цілком можна застосувати в українських громадах, чий потенціал не поступається, підкреслює селищний голова.

– Що б там нам не розповідали про переваги, особливості, принади тамтешнього способу життя, все-таки переконаний, що Україну та нашу громаду чекають не гірші перспективи. Потрібен час, можливості та виважена і послідовна державна політика, зорієнтована на розвиток громад та місцевого самоврядування, – переконаний Олексій Фаустов.

Олена НЕЧИПУРЕНКО.

Новий день

Loading...

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 2+2
Ответ: