Херсон °C

Відродження освіти в Чаплинській громаді

Общество, Экономика
0

Чаплинська ОТГ є однією з найбільших громад Херсонщини. Ще кілька років тому здавалося неможливим об’єднати 17 населених пунктів серед безкрайнього степу Херсонщини. І, як показувала практика, понад 16 тисячам жителів цих сіл було досить складно домовитися. Звісно, це вже все позаду, і громада пройшла через всі етапи об’єднання: і домовлятися навчилися, і гроші заробляти, і добробут у всіх населених пунктах влаштовувати, і з чиновниками, за потреби сваритися. Однією з перших вдалося відродити галузь освіти. Про це розповідає голова громади Олексій Фаустов:

- Чаплинська ОТГ нині опікується 24 закладами та установами освіти. Серед них є дитяча музична школа, Будинок дитячої творчості, 9 садочків та 9 загальноосвітніх закладів. З моменту створення ОТГ питання фінансування освіти було взяте під контроль. Вже у 2017 році громада профінансувала освітню галузь більше, ніж держава, на понад 9 млн. грн.

У школах та садочках розпочали ремонти, заміну вікон та дверей, реконструкцію опалення. Саме ремонт систем опалення у Червонополянській філії, Першокостянтинівській та Балтазаріській школі в перший рік після об’єднання, дозволив місцевим дітям провести зимовий період у теплих класах, а батькам – не турбуватися про те, що приміщення в школах холодні.

- Чаплинська селищна рада фінансує закупівлю як природного газу, так і вугілля, дров та паливних брикетів, - продовжує голова громади. - Звісно, опалення взимку – це щось звичайне, про що не задумуєшся. Однак, і про різні форс-мажори треба пам’ятати. Тому кожного року перед стартом опалювального сезону ми обов’язково перевіряємо всі прилади, лічильники та інше обладнання. Витрачаємо немалі кошти, але це дозволяє потім, взимку, не допустити збоїв у роботі цілої системи.

Наразі в галузі освіти Чаплинської ОТГ діють кілька програм: «Освіта», «Фізкультура і спорт», «Оздоровлення і відпочинок», «Патріотичне виховання». Наприклад, у 2018 році на них витрачено не менше півмільйона гривень.

Перед об’єднанням, як і в багатьох громадах, у жителів було багато запитань. Віра в те, що гроші й справді витрачатимуть на маленькі села, а не лише на центр громади, була невеликою. Однак, за 4 роки існування ОТГ, апарат селищної ради та його спеціалісти довели селянам – гроші й справді з’явилися. Адже кошти ці – свої, місцеві, значить і витрачатися повинні саме тут. Наприклад, капремонт у галузі освіти почали саме в маленьких селах. Покрівля, опалення, каналізація, заміна вікон на енергозберігаючі, водопровід. Зрозуміло, що не одразу, і не в кожній школі – за кілька років відремонтувати 24 заклади – це з жанру фантастики. Адже останні 25 років великих бюджетних вливань ні дитсадочки, ні школи не бачили. Тому поступово освітні заклади в Чаплинській ОТГ почали приводити до ладу. Балтазарівка, Червона Поляна, Магдалинівка, Першокостянтинівка, Кучерявоволодимирівка, - оновлення шкіл у цих селах додало селянам віри у власні сили та в громаду.

Оптимізація не оминула освіту Чаплинської ОТГ. І, звісно ж, без проблем тут не обійшлося. Однак, згодом, коли батьки побачили, що знання діти отримують, до навчальних закладів дістаються без проблем – адже є підвіз автобусами (і на паливо та ремонт у селищній раді не шкодують коштів), то сумніви у всіх зникли. Наразі в Чаплинській ОТГ є два опорних заклади – спеціалізована школа та школа-гімназія, а також 4 філії цих закладів.

Ще однією статтею витрат на освіту стало харчування. Ні для кого не секрет, що його оплачує місцевий бюджет – в даному випадку громада. Пільгові категорії дітей в Чаплинській ОТГ харчуються виключно за кошти бюджету. Інші діти – за батьківський кошт.

Нововведення в освіті, такі, приміром, як Нова українська школа, теж не лишаються без уваги громади. Вже у рік запровадження (2018) Чаплинська селищна рада витратила на це 787 тис. грн., в той час як держава - трохи більше півмільйона. На ці кошти й придбали меблі та дидактичні матеріали, комп’ютерне обладнання та техніку. До речі, придбали вчасно, і першокласники вже з вересня приступили до занять у Новій українській школі. В той час, як у деяких містах, чиновники не могли навіть провести тендер для закупівлі вищезазначеного обладнання.

Голова громади Олексій Фаустов впевнений, на всі села ОТГ чекають досить непогані перспективи:

- Потрібна тільки виважена та послідовна державна політика. Адже люди йшли на процес децентралізації з вірою, що абсолютно всі важелі впливу будуть відтепер тут, на місцях. Іноді, звичайно, нам доводиться за це поборотися. Але, я впевнений, що прогноз у нас оптимістичний!

Олена Кучерява

 

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 1+1
Ответ: