Херсон °C

Освітні заклади в Чаплинській ОТГ: «тягар» чи вигода?

Общество, Экономика, Культура
0

Скільки коштів щорічно витрачається на освіту? Відповідь на це питання у кожного своя – вчителі та батьки скажуть – недостатньо, держава щороку звітує про сотні мільйонів гривень, а учні, певно, взагалі не помічають, що гроші йдуть на їхні потреби. Адже здивувати сучасного школяра новим проектором у класі чи методичною літературою не так вже й просто. Та попри все одна деталь у фінансовій стороні освіти простежується досить легко – з кожним роком держава все менше виділяє грошей з власних кишень. Спочатку помахом руки шкільне харчування переклали на плечі місцевих бюджетів, далі – надбавки для педагогів, що далі на кону не варто навіть задумуватись. Адже останній навчальний семестр в країні в умовах карантину показав – реальних дій щодо покращення освітнього процесу всі його учасники чекатимуть ще дуже довго.

Одразу відчули на своїх плечах тягар освітніх закладів об’єднані територіальні громади. Можливо, декому слово «тягар» здається недоречним. Однак, як ще назвати установи, які не можна ліквідувати, в яких навчається подекуди 10-15 учнів (а персоналу працює набагато більше), і які треба негайно ремонтувати чи взагалі реконструювати? Освітній спадок, який отримали громади після об’єднання ласим шматочком точно не назвеш. Так сталося і в Чаплинській ОТГ. Однак, буквально за кілька років справа зрушила з місця. Можливо, темп громада взяла не такий швидкий, як хочеться деяким критикам, однак у Чаплинці вперто йдуть до мети – забезпечити комфортні умови в освітньому процесі для всіх його учасників.

- Наприклад, минулого року Чаплинська селищна рада витратила з місцевого бюджету на освітні потреби на 2,2 млн. грн. більше, аніж змогла з великого гаманця виділити держава, - повідомляє голова Чаплинської ОТГ Олексій Фаустов. - Підручники та матеріали для педагогів, техніка (побутова та комп’ютерна), меблі, металопластикові вікна та двері, і нарешті – рояль, ось неповний список того, що було придбано за кошти громади для різних освітніх установ та закладів громади.

Не забувають в цій громаді і про опалення. До речі, в 2019 році вугілля та паливні брикети для шкіл закуповували через систему публічних закупівель PROZORRO, загальною сумою понад 2 млн грн. І закупівлі відбулися вчасно, і учні з вчителями не залишилися посеред зими без теплих класів! Деяким містам нашої області ще довго вчитися такому поводженню з грошима.

Крім цього, селищна рада замовила проектно-кошторисну документацію на капремонт фасадів будівель двох дитсадків та облаштування спортмайданчиків зі штучним покриттям. Також у 2019 році в маленьких школах вдалося відремонтувати систему водопостачання (Балтазарівка), бігову доріжку (Магдалинівка).

Школи та інші освітні заклади Чаплинської громади досить непогано укомплектовані на сьогоднішній день. І можуть позмагатися з багатьма міськими за кращі умови. Дивіться самі: вікна та двері майже в усіх будівлях нові, енергозберігаючі, спортивні майданчики зі штучним покриттям встановлено не лише в центрі громади, а й у віддалених маленьких селах, матеріали, меблі, техніка для Нової української школи купуються, не кажучи вже про такі звичайні для села речі, як нормальне харчування школярів та повне забезпечення автобусів для перевезення учнів.

До об’єднання школи Чаплинської громади могли тільки мріяти про нові приміщення чи оснащення класів. У 2019 році додавши власних грошей до державної субвенції було придбано два кабінети математики – для Скадовської та Першокостянтинівської шкіл.

Окремою статтею витрат стоїть нині інклюзивна освіта. Для дітей з особливими потребами в громаді є не лише талановиті педагоги, а й ресурсні кімнати, а в школах активно працюють над інклюзією. Ресурсні кімнати нині працюють у опорних закладах та Балтазарівській школі. Там є все необхідне для занять, додатково у минулому році Чаплинська селищна рада виділила кошти для придбання (по співфінансуванню) комп’ютерів. Аби діти з особливими потребами відчували себе у комфортному середовищі наразі необхідна не лише участь талановитого педагога, а й найновіші методики. Цим Чаплинська громада забезпечує особливих учнів.

Отож, свій освітній «тягар» Чаплинська громада потихеньку перетворює на вигідні капіталовкладення. Адже гарне фінансування освіти має виключно позитивні результати з прицілом на далеке майбутнє. Погодьтеся, ідея повернутися працювати до рідного села або школи вже зараз виглядає для учнів Чаплинської громади перспективно. Адже приміщення відновлюються, ремонтуються, техніку нову теж активно купують, спортивна інфраструктура на висоті – чого ж іще бажати? Ну звісно, за таких умов відмінних знань! Сподіваємось, до Чаплинської громади приїде працювати не один молодий педагог. Адже такими темпами сільська освіта нарешті нічим не відрізнятиметься від міської.

Нагадаємо, що LIGA.net відібрала топ-10 успішних опорних шкіл, які працюють в ОТГ в південних і східних областях України. Редакція спиралася на думку фахівців обласних департаментів освіти і рейтинг шкіл, складений порталом Osvita.ua за результатами ЗНО-2019.

Опорний заклад (ОЗ) навчально-виховний комплекс Чаплинська школа-гімназія, смт Чаплинка, Херсонська область

Комплекс має дві філії. У ньому навчаються 800 учнів, 32 з яких підвозять на навчання, і працюють 75 вчителів. У минулому навчальному році 67 учнів школи зайняли призові місця в районних предметних олімпіадах, 22 учні - в обласних. Учениця восьмого класу стала однією з переможниць мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.
За результатами зовнішнього незалежного оцінювання-2019 Чаплинська школа посіла четверте місце серед інших шкіл Херсонської області: за рік +74 (!) позиції. Такий результат керівництво школи пояснює більш усвідомленим вибором учнями предметів для поглибленого вивчення. Також необхідні висновки зробили і педагоги. З 27 випускників - 26 вступили до вузів, один в коледж.

В рамках позашкільної роботи діти беруть участь в дитячо-юнацькій військово-спортивній патріотичній грі українського козацтва Сокіл (Джура), екологічній акції Птах року, займаються в хореографічному та театральному гуртках.

Олена Кучерява


0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 2+2
Ответ: