Херсон °C

У Херсоні працюють оперативники ДБР

Общество, Криминал
0

В кінці листопада 2018 року в Україні оголосили про початок роботи Державного бюро розслідувань.

«Особливість» служби в тому, що вона займається виключно розслідуваннями порушників закону серед касти «недоторканих». ЇЇ підслідність - корупційні злочини високопосадовців, нардепів, фактів катування та перевищення службових повноважень правоохоронців, військових, злочини прокурорів та суддів.

За цей час Бюро зазнало чимало реформувань, але, користуючись джерелом офіційної інформації, дізнаємося, що лише за перший квартал Бюро встановлено нанесення збитків державі фігурантами проваджень на понад 742 млн гривень. Далі більше: ДБР суттєво посилило і протидію злочинам у сфері захисту довкілля та незаконним вирубкам лісу. Так, впродовж січня-березня слідчі ДБР направили до суду низку справ проти працівників лісгоспів та їхніх спільників майже по усіх регіонах України. Загальна сума збитків, завданих державі в результаті такої злочинної діяльності, вже перевищила 50 млн грн.

Звучить служба ДБР і в Херсонській області. Лише за останні два тижні маємо таку інформацію:

«1 000 доларів США за право перебування в Україні – на Херсонщині ДБР затримало працівника міграційної служби; Побиття громадян у відділі поліції на Херсонщині – ДБР повідомило про підозру ексоперуповноваженому».

Чи пов’язана така активність розслідувань з відкриттям у Херсоні відділу Державного бюро розслідувань, який підпорядковується Територіальному управліннюДБР, розташованому у місті Мелітополі та який поширює свою діяльність на усю Херсонську область, ми запитали у ДиректораТериторіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі підполковника Гаврилюка Ігоря Дмитровича.

- Доброго дня, Ігоре Дмитровичу, чим було зумовлено створення підрозділу ДБР у Херсоні?

- В липні 2020 року Державне бюро розслідувань розпочало реорганізацію територіальних управлінь. Було розроблено єдиний підхід до формування керівництва, організаційної структури та штатного розпису. Одним з найвагоміших змін стало відкриття підрозділів ДБР у кожному обласному центрі. Якщо казати про ТУ ДБР у Мелітополі, то у нас з’явились відділи у Херсоні та Запоріжжі. Таке рішення було прийнято з декількох причин. По-перше, від Мелітополя, де знаходиться наш, так би мовити, центр – до Херсону 200 км і дорога бажає кращого. Тому в середньому на шлях в один бік витрачається понад 3 години. Ми не можемо дозволити собі марно гаяти стільки часу, бо в нашій роботі дуже важлива оперативність, яку, із-за великих відстаней, ми втрачаємо.

По-друге, відкриття відділів у обласних центрах – це, також, і суттєва економія державних коштів. Сподіваюсь, що трохи згодом Верховний Суд надасть можливість працювати і з судами Херсона. Це матиме позитивний вплив на роботу слідчих, адже не доведеться кожного разу їздити до Мелітопольського суду.

Наші штатні можливості, поки що, також обмежені. Працювати мінімальною чисельністю персоналу, на одного слідчого припадає по 40-50 справ одночасно – важко. Однак, зараз в Комітеті коли Верховної Ради з правоохоронної діяльності знаходиться законопроект про зміни в Закон України «Про Державне бюро розслідувань». Серед іншого йдеться про збільшення штатної чисельність Бюро. Поки вона гранична і становить 1600 осіб, планують додати ще 400 осіб. Якщо у підсумку нам збільшать чисельність на 20-30 осіб – то це суттєво підвищить якість та результативність нашої роботи.

- Як підбирали працівників для відділення у Херсоні?

- Усі кандидати до ТУ ДБР у м. Мелітополі, в тому числі і до відділів з дислокацією у м. Херсон, пройшли відкритий конкурс. Випробування складалось з декількох етапів та проводилось конкурсною комісією центрального апарату ДБР. На даний час конкурси завершені. Визначені переможці та відбулись призначення. Зазначу, що більшість працівників херсонського відділу – немісцеві, і це також додатковий фактор мінімізації корупційних ризиків.

Робота відділу вже налагоджена.Він розташований на вулиці Комкова у Херсоні. Тут працює біля 20 осіб. Усіх працівників забезпечено спеціальним автотранспортом, комп’ютерною технікою та іншим обладнанням. Вони вже виконують свою роботу та готові допомогти всім мешканцям регіону, які постраждали від неправомірних дій підслідних ДБР категорій. Чим я не можу не натішитися, так це тим, що у відділенні працюють не тільки слідчі, а й оперативні працівники. Це для нас дуже вагомі та найочікуваніші зміни, бо раніше ми користувалися допомогою інших оперативних служб. Тепер же у нас з’явилась можливість для самостійного якісного виявлення та документування правопорушень. Це – дуже важливий аспект, оскільки багато громадян не хочуть звертатися в інші правоохоронні органи, бо вважають їх зацікавленими.

- А як у Херсоні почувають себе суді та прокурори? Наприклад, чим закінчилося розслідування відносно колишнього судді Голопристанського районного суду Херсонської області Юрія Францішка та колишнього прокурора м. Херсон Григорія Маренчука? І як, загалом, просувається боротьба з корупцією в нашій області?

–З часу створення ДБР, по Херсонській області ми розглянули понад тисячу п’ятдесят кримінальних проваджень, до суду скеровано 194 кримінальних проваджень. Якщо вести мову про корупційні злочини, то вже завершено досудове розслідування ряду досить резонансних кримінальних проваджень, а обвинувальні акти направлено до суду. Наприклад, відносно начальника одного з відділів Управління податкового адміністрування ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та Севастополя, який за 8000 доларів США обіцяв вирішити питання про «виключення підприємства з групи ризику». Також, щодо слідчого Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області, який за 3000 доларів США обіцяв не створювати перешкод для вирішення питання про зняття арешту з квартири в рамках кримінального провадження та багато інших. Тобто, робота триває і її обсяги лише нарощуються. Буквально наприкінці квітня наші слідчі затримали на «гарячому» начальника одного з відділів Управління Державної міграційної служби в Херсонській області, який взявся за 1000 доларів США «сприяти» іноземному громадянину в отриманні права на перебування в Україні.

Що стосується кримінального провадження в якому фігурує колишній суддя Голопристанського райсуду Херсонської області, то на даний час воно перебуває у проваджені. Розповідати детально, нажаль, не можу, бо це таємниця слідства. Як тільки досудове розслідування буде завершено, ми обов’язково розповімо про результати. А ось, досудове розслідування у кримінальному провадженні відносно колишнього прокурора вже завершено та обвинувальний акт скеровано до суду. Нагадаю, що за даними слідства прокурор отримав від громадянки 6 тисяч гривень за клопотання перед судом про здійснення судового розгляду за спрощеною процедурою та призначення найлегшого покарання за вчинення злочину.

- Щодо працівників ДБР, якщо він скоїв злочин, хто здійснює розслідування? І чи були вже такі випадки?

- Все залежить від посади. Якщо злочин вчинила рядова особа ДБР, то досудове розслідування здійснює центральний апарат або територіальне управління. У випадку, якщо правопорушення вчинив хтось з керівного складу, то розслідуванням буде займатися НАБУ. Зазначу, що декілька фактів отримання неправомірної вигоди працівниками ДБР вже були зареєстровані. В ТУ ДБР у Мелітополі таких випадків не було.

-Чим закінчуються справи?

- Якщо вести мову про вироки, то ще не по усіх справах, скерованих до суду, вони є. На сьогодні, вироки оголошені по злочинах у сфері незаконного обігу наркотичних речовин, умисного нанесення ушкоджень середньої тяжкості, дезертирству. Що стосується тяжких та особливо тяжких злочинів, то обвинувачені особи роблять усе можливе для того щоб уникнути кримінальної відповідальності, тому розгляд таких справ може тривати роками.

- І на останок: відкриття у Херсоні відділення ДБР, чи може це означати, що ряди корумпованих чиновників порідіють?

- Нам є над чим працювати. Про результати зможемо поговорити за деякий час. Впевнений, що вони будуть. Користуючись нагодою, хотів би звернутися до жителів Херсонщини: якщо вам відомі неправомірні дії наших підслідних, звертайтесь до ТУ ДБР у м. Мелітополі за телефоном (0619) 49-04-60 або на електронну адресу zv@mel.dbr.gov.ua, або поштовим відправленням на адресу: вул. Індустріальна, буд. 89, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316.

-Дякую за бесіду.

- Навзаєм.

Спілкувалася Тетяна Дергачева

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 2+2
Ответ: