Херсон °C

Соціальні виплати на Херсонщині: зволікати не можна виплатити

Новости » Общество
0
Де ставити кому в заголовку – наразі залежить від української влади. Чому питання щодо соціальних виплат наразі постало так гостро – у матеріалі інформаційного сайту «Херсонщина за день».
Одразу наголошуємо, даний матеріал було написано у травні 2022 року. Всі дані та коментарі отримані в період з 23 по 30 травня поточного року. Деякі обставини не дозволяли раніше публікувати даний матеріал.

 
Виживання в окупації, кинуті напризволяще, голод та брак ліків – всі ці епітети наразі про Херсонщину. Область, яку окупанти зайняли в перші дні війни, наразі лишається в тяжкому стані. Як і всі її мешканці. Особливо вразливими лишаються ті верстви населення, які мали від держави соціальні виплати та пільги.
Малозабезпечені родини, багатодітні сім’ї, діти-інваліди, сироти, державна допомога при народженні дитини, інваліди різних груп, - продовжувати перелік можна довго. Але наразі фінансування соціальних виплат в окупованих територіях залишається найбільшою гарантією державності. Гарантією того, що ці люди – українці і проживають на своїй землі. Тому й сподіваються до останнього, що влада не забула про них.
Отож, яка ситуація із соціальними виплатами на Херсонщині, і хто отримує ці гроші, а хто з самого початку війни не бачив від держави ні копійки допомоги?
Останнє слово – за муніципальною владою
Перш за все журналісти «Херсонщина за день» звернулися до голів територіальних громад. Однак, зв’язатися вдалось не з усіма. Проблема окупованих територій ще й в тому, що на місцях подекуди не лишилося представників муніципальної влади взагалі. Викрадення, тортури, зникнення, погрози, тиск з боку окупантів змушували іноді голів громад виїздити з Херсонщини, аби виконувати обов’язки дистанційно. Дехто свідомо перейшов на інший бік – і співпрацює з тими, хто приніс «асвабажденіє». А хтось вже давно вимкнув телефон, і працює в громаді на благо своїх виборців, і не надає цьому розголосу.
На території Херсонської області є 5 великих районів та 49 територіальних громад. Зв’язатися телефоном вдалося не з кожним головою. На телефонні дзвінки наразі всі, хто мешкає на Херсонщині відповідають неохоче. Ситуація з виплатами різниться в кожній громаді. Але в більшості випадків вона проблемна. Найбільша біда наразі – з готівкою. Її у селах катастрофічно не вистачає! Кажучи простіше, готівки просто немає. У маленьких селах, де позакривали відділення Укрпошти, соціальні виплати деякі громадяни отримували від поштарів «на руки». Тепер такої послуги люди просто позбавлені.

Соціальні виплати на Херсонщині: зволікати не можна виплатити

 Більшість голів громад стверджують – поки не отримають грошове «підкріплення» з Херсона – ні про які виплати мова не йде. Гроші отримували тільки ті, у кого були банківські картки, і хто раніше отримував виплати саме безготівковим шляхом. Тому люди залишалися в окупації без будь-яких грошей. Деякі – ще з березня. Ситуація почала змінюватися тільки в травні, але це були скоріше винятки, які й підтвердили правило: людський фактор залишається важливою складовою під час окупації. Бо декому з голів громад вдалося «достукатися» до держави, а деякі громади так і лишаються ні з чим.
Ті, з ким вдалося зв’язатися, описують ситуацію, як дуже складну. За наданою інформацією, ситуація змінюється щодня, і не завжди в кращу сторону. Але люди працюють і намагаються бити в усі дзвони, аби тільки забезпечити своїх громадян найнеобхіднішим.
Виноградівська громада. Голова Сергій Вілійович Шматенко. Працює на місці: «Ситуація із соцвиплатами нестабільна. На початку березня ми привезли з Херсона списки (надала Укрпошта) отримувачів соцвиплат, і передали їх до тих сіл, в яких є стаціонарні відділення Укрпошти. Це 4 села в Виноградівській громаді. Готівку не привозять, її немає. Ситуація в березні-квітні була така: коли на пошту приходять оплачувати комунальні послуги, то цю готівку одразу віддають тим, хто чекає на соцвиплати. Вже так за квітень виплати отримали 20% громадян від загальної кількості. Є ще варіант перерахунку на картку в режимі онлайн. Тобто, особа, котра отримує соцвиплати приходить з родичем чи сусідом (з тим, кому довіряє), і дає поштарю номер картки, на яку необхідно перерахувати виплати.
Ті, хто отримують соцвиплати на картки – отримували і за березень і за квітень, але із запізненням. Зараз – за травень (на момент написання матеріалу 23.05) поки що не отримав ніхто. Сподіваємося, що виплати надійдуть. Стосовно тих сіл, де немає відділень Укрпошти (туди приїздила пошта час від часу), за березень там отримали виплати 2-3 людини і все. Поки не буде фінансів (готівки) на руках – доставити туди виплати не вийде. Що стосується пенсій, то кошти на ці виплати надходили готівкою. За березень і квітень – були, пенсіонери їх отримали. За травень поки що не було. Чекаємо
».
Олешківська громада. Голова Євген Миколайович Рищук. Виконує обов’язки дистанційно: «Всі соцвиплати одержали. І за травень також. По всій громаді. Була затримка у виплатах за травень, днів на десять. Але вже 21 травня всі отримали кошти. Побачимо, що буде далі. Наразі складно робити якісь прогнози».
Горностаївська громада. Голова Дмитро Валерйович Ляхно, працює на місці: «Соціальні виплати за березень і квітень мешканці громади отримали в повному обсязі. На тижні з 16 по 21 травня ми допомагали працівникам Укрпошти розвозити кошти. До цього не було довго готівки, не надходили виплати. Наразі вже отримали соцвиплати ті, хто зазвичай їх отримують у першій половині травня. Чекаємо, що до кінця травня їх отримають всі, хто ще чекає. Ті, хто отримують кошти на картки, не мали проблем. Кошти були зараховані, і я не чув скарг, стосовно соцвиплат саме від цих мешканців громади».
Берислав. Інна В’ячеславівна Коваленко, начальник управління праці Бериславського району. Працює на місці: «По Бериславському району було профінансовано всі соціальні виплати. За три місяці – березень, квітень і травень. Ті, хто отримують гроші у відділеннях Укрпошти ще не до кінця отримали квітневі виплати. Це пов’язано із відсутністю готівки в обігу. Проблема з доставкою через бойові дії. Поштарі працюють і ризикують щодня. На картки гроші було перераховано без проблем. Але в травні не на початку місяця, а в кінці. Три колишніх райони, а нині громади – Високопільська, Нововоронцовська та Великоолександрівська громади – це найболючіші наші проблеми. Там села постійно під обстрілами. Їм нараховує соціальні виплати Київ. Але отримати гроші люди можуть тільки виїхавши на підконтрольну територію та прийшовши до будь-якого відділення Ощадбанку».
Музиківська громада. Олександр Арнольдович Лейбзон, голова громади, працює на місці: «Мешканці громади отримали виплати за березень і квітень. В повному обсязі. Наразі ведемо перемовини про травневі виплати з херсонським відділенням Укрпошти. Для пошти головна проблема в готівці. Сподіваюсь, що все буде добре, і травень теж виплатимо. Для тих, хто отримує гроші на картки проблема інша – як ту готівку зняти».
Новорайська громада. Олександр Анатолійович Шокуров, голова громади, працює на місці: «Виплат не було до останнього часу. Саме соціальних. Перш за все дбали про пенсіонерів, їм працівники Укрпошти віддавали готівку. Тому з березня всі наші місцеві не отримували соціальних виплат. І ось у травні почали надходити кошти. Потроху розраховуємось. Сподіваюсь, що надалі про нас не забуватимуть. Бо дуже важко. Наша громада віддалена, у глибокій окупації з перших днів. Біля нас блок-постів наставлено, того й не проїдеш, і не провезеш ні ліки, ні харчі, ні готівку».
Іванівська громада. Вікторія Щаслива, заступник голови, працює на місці: «Найбільша проблема – це відсутність готівки. Всі соціальні виплати були профінансовані. На картки люди отримали кошти, але зняти їх не можуть. Відділення банків закриті, готівки немає. Єдина можливість – це розрахуватися карткою у магазині, де ще працює термінал. Але це поодинокі випадки. Укрпошта виплатила людям готівкою соціальні виплати за квітень. Поки що ми не ведемо навіть розмов за травневі виплати. Все залежить від готівки. Знову ж таки, наразі намагаємося допомогти людям, дати кошти на лікування онкохворим чи на поховання. Але і це проблема. Розпорядження голови селищної ради є, але реальних грошей отримати не можемо…».
Херсонська міська територіальна громада. Олена В’ячеславівна Рузгіс, начальник управління соціальної політики, працює на місці: «За травень соціальні виплати було профінансовано Держказначейством ще до 20 травня. На картки люди кошти отримували. З готівкою – проблема. На відділення Укрпошти гроші надійшли, а ось щоб їх отримати людям необхідно чекати. Потихеньку отримують виплати за квітень – готівкою. Далі – ситуація покаже, важко робити прогноз при відсутності готівки у місті».
Великокопанівська територіальна громада, Валентина Дмитрівна Костенко, голова громади, працює на місці: «Наразі у нас триває виплата за квітень цих грошей. Коли привозять готівку – стараємось одразу видати пенсії за віком. Вже потім на черзі соцвиплати. Готівку отримуємо різними шляхами: підприємці місцеві здають до відділень Укрпошти, місцеві сплачують комунальні платежі, плата за землю здійснюється у цих відділеннях. Ті, хто отримує кошти на картки вже отримали за травень соціальні виплати. У магазинах можна розрахуватися карткою, однак ціни зараз – неконтрольовані. Але люди змушені купувати…»

Підтверджує слова голів громад і регіональний консультант Асоціації міст України з бюджетних питань в Херсонській області, Марія Кривецька.Раніше, фахівчиня без проблем отримувала всі фінансові звіти кожної з громад області, опрацьовувала та публікувала. Жодна гривня зі сплачених в громаді податків чи виплат не сховалась б від аналітикині. Але зараз, за її словами, це просто неможливо.
«Перш за все, ми не отримуємо звітів як зазвичай. Все йде із запізненням. Надходжень у рази менше ніж видатків. Ми не володіємо інформацією, бо її просто ніхто не надає. Департамент фінансів Херсонської ОДА не працює, відділення Державного Казначейства – теж. Як проаналізувати те, чого по факту немає? Всюди ситуація важка, якщо не сказати критична. Знаю точно, що перш за все людям виплачують заробітну плату та пенсії. Інші виплати затримують. Не знаю, скільки так ще протримаються місцеві громади», - розповідає Марія Степанівна.
Слова фінансової аналітикині не важко перевірити. Департаментів фінансів Херсонської ОДА разом з регіональним Держказначейством не працюють, будівлі порожні, більшість людей виїхала. Інформації про те, яким чином нараховуються кошти зі столиці (принаймні офіційної) теж немає. Більш того, за повідомленням окупаційної влади Херсонської ОВА (Володимир Сальдо, якого всі добре знають у Херсоні) навіть віддали у користування будівлю фінуправління області у відання якогось російського благодійного фонду, який нібито має тепер працювати «на благо області».
Реальність: лінія фронту та глибока окупація
24 лютого змінило життя кожної української сім’ї. Практично з перших днів широкомасштабного вторгнення росії  на херсонські землі, окупанти визволили місцевих від нормального життя - вся Херсонщина опинилася в окупації. Особливо потерпають жителі села. Значна кількість сіл, територіальних громад буквально виживає: без світла, газу, води та будь-яких матеріальних доходів, не говорячи про моральне та фізичне знущання. Будинки розграбовані, окупанти забирають навіть свиней та домашню птицю, є непоодинокі випадки, коли всі запаси у погребах просто розстрілюють автоматною чергою. Зникають люди, їх часто викрадають із власних будинків.
Найтяжче людям на кордонах з Миколаївською та Дніпропетровською областями, місцеві виживають під постійними обстрілами. Найгарячішими «точками» залишаються Високопільська, Нововоронцовська, Кочубеївська ТГ Бериславського району та Станіславська ТГ Херсонського району.

Соціальні виплати на Херсонщині: зволікати не можна виплатити

 

Соціальні виплати на Херсонщині: зволікати не можна виплатити

 

За весь час війни рашисти блокують зелені коридори, область потерпає від гуманітарної кризи. Наразі умовно можна охарактеризувати ситуацію в області так - стабільно критично.
Журналісти «Херсонщина за день» спілкувалися з жителями Високопільської ТГ, котрим на Великдень вдалося втекти з рідного дому. Розповідає пані Наталя (просить не вказувати прізвище, бо залишилися в селі родичі):
«Нашу громаду орки захопили на початку березня. Спочатку це було саме Високопілля, потім навколишні села. Наше село щоночі обстрілювали рашисти касетними снарядами і навіть фосфорними бомбами. Щодня у селі хтось залишався без хати. Весь час ми жили у підвалі, тоді було дуже холодно. Люди почали хворіти. Ніякої допомоги не було. Медикаментів нуль. Для нас на рівні держави двічі організовували зелені коридори, одначе орками вони були зірвані. Дуже важко було, практично відразу в нашому селищі не стало світла і газу. Магазини розграбували відразу, та й купувати за що? Пенсії отримуємо від «Укрпошти», її сюди ніхто б не зміг доставити. В сім’ї у нас син, він інвалід 2 групи, то нарахування було лише за один місяць війни. Коли нам вдалося втекти до Волинської області, теж вдається ледь зводити кінці з кінцями. Зареєструвалися в Колківській громаді 27 квітня, виплати для переміщених осіб пообіцяли через місяць, а нашу пенсію мають видати аж у червні. Розраховували отримати соціальну виплату сина на початку травня, одначе були проблеми з нарахуванням і виплатами на Херсонщині, то отримали її, слава Богу, аж 22 травня. Сам Центр допомоги біженцям у Колках, організований місцевою владою, він номінальний. Раз отримали по кілограму крупи після реєстрації, прийшли практично через місяць, бо ніяких виплат не було, нам сказали: «Продуктів немає. Всі хочуть їсти, і ми теж. Бачили, як ваші скупляються в магазинах, отримуйте свої гроші та купляйте в магазинах». Ось так допомогли. Це при тому, що перед нами стояли мішки з крупами, цукром, мукою. Я розплакалася та й пішла. Для цих людей війни нема…».
В Станіславській громаді, котра теж знаходиться на лінії вогню тільки на кордонах з Миколаївською областю, ситуація із соціальними виплатами та заробітною платою бюджетникам значно краща. Про це повідомляє голова Станіславської ТГ Іван Самойленко:
«Хоч із запізненням, але люди гроші отримують. Так виплати за квітень-травень в селах Олександрівка, Станіслав, Широка Балка і Софіївка  людям надійшли  19 травня».
Щодо визволених громад, Кочубеївська та Нововоронцовська, на кінець травня йшлася мова про виплати на суму в майже 1,5 млн теж за квітень-травень.
За словами голови Херсонської ОВА Геннадія Лагутисаме виплата зарплат працівникам соціальних закладів, освітянам та всім іншим категоріям громадян є одним із гострих питань, яке влада намагається вирішити.
«Щодня це питання стоїть на порядку денному і я впевнений, що вже найближчим часом вирішимо все. Озвучувати всю інформацію не можу. Наразі є проблема про трьом тергромадам: Каховській, Генічеській, Нижньосірогозьській. Поступово гроші отримають усі райони», - повідомив очільник Херсонської ОДА, котрий ще 24 лютого ввечері вже виїхав за межі області.
Поки ж попри впевнені заяви влади, дуже чекають на виплати і студенти Каховського агротехнічного коледжу, більше 300-т студентів перестали отримувати стипендію з початку війни. Більшість із них сироти, і на даний момент діти опинилися в дуже скрутній ситуації.
Аліна навчається на спеціальності «ветеринарна медицина». В п’ять років дівчина стала сиротою. Її опікуном стала бабуся. Наразі цій сім‘ї, що мешкає в Балтазарівці Чаплинської ТГ, дуже важко:
«Роботи у нас і раніше не було, в основному моя бабуся працювала на полях, зараз не всі засаджують поля, частина землі простоює, то і робітники не потрібні. Мало того, з усіма стресами, вона хворіє. Ми жили на мою стипендію, котра гарантована мені державою. Одначе зараз, вже три місяці її не отримую. Як жити? Ціни на продукти харчування зараз космічні, мова про речі, чи інші блага навіть не веду. Дуже важко. Люди в селі чим можуть, допомагають. Але це ж не може довго тривати, бо усім непросто…», - розповідає дівчина.
Голова Фонду «Захист» у Херсоні Лариса Польська повідомляє, що майже у кожній заяві про допомогу люди пишуть, що не отримують соціальні виплати на дітей.
З 22 травня радник Геннадія Лагути, депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань повідомив, що соціальні виплати по Херсонщині розблоковані. За офіційними повідомленнями, поступово гроші отримають усі райони…
В той же час область на свій страх і ризик вже покинуло 50 % мешканців. Остання колона була розстріляна рашистськими «градами». Загинуло три людини, ще 30 зазнали поранень. Наразі шляхи для виїзду на підконтрольну Україну перекрито повністю…
Офіційна позиція Уряду країни
«Уряд проводить заходи для забезпечення соціального захисту людей на тимчасово окупованих територіях», - такі заголовки зявилися на сайті Мінсоцполітики ще 23 травня.

Соціальні виплати на Херсонщині: зволікати не можна виплатити

 

Міністр соціальної політики України Марина Лазебна на засіданні Уряду доповіла про заходи щодо соціального захисту людей на тимчасово окупованих територіях.
«Ми зараз добре бачимо, що на оточених та заблокованих територіях окупанти порушують права людей, блокують роботу соціальних служб, крадуть гуманітарну допомогу, яку ми туди спрямовуємо. Вони доводять людей до відчаю. Тому наша політика від початку війни мала три основні складові: допомогти виїхати з зони бойових дій, нарахувати всі соціальні виплати людині, надати додаткові можливості ними скористатися при першій нагоді», - зазначила Міністр.
Окремо пані Міністр розповіла і про соціальні виплати:
«Не дивлячись на те, що ворог блокує роботу органів соцзахисту в окупованих територіях, ми знайшли способи нараховувати людям соціальні допомоги. Це дитячі виплати, допомога малозабезпеченим людям, це пільги. Ми автоматично, без звернення людини, продовжили на час дії воєнного стану фінансування всіх раніше призначених соціальних допомог та спростили їх призначення для нових отримувачів. Незважаючи на те, що в окупованих областях є райони і міста, де не працюють органи соціального захисту, близько 1 млн людей з Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей отримали належні їм кошти завдяки тому, що Мінсоцполітики централізовано їх нарахувало і виплатило людям.
Але ми розуміємо, що потреб у людей сьогодні більше, ніж можливостей у української економіки. Тому для допомоги людям на окупованих територіях ми залучаємо додаткове до бюджетного фінансування. По-перше, це кошти гуманітарного рахунку, відкритого Мінсоцполітики в Національному банку України. За рахунок цих коштів ми допомагаємо з евакуацією людей, надаємо гуманітарну допомогу, а також надаємо цільові миттєві грошові виплати по 3 тис грн на дитину і людину з інвалідністю і по 2 тис грн на кожного дорослого.
Лише за минулий тиждень людям з 7 евакуаційних потягів ми профінансували, а Укрпошта та Укрзалізниця фізично здійснили виплату такої миттєвої допомоги на суму більше ніж півмільйона гривень.
І друге, Уряд ухвалив рішення, яке забезпечує можливість поширити додаткові виплати від міжнародних організацій на людей, які перебувають на окупованих територіях і подадуть заявку на таку допомогу через портал єДопомога. Можливість подати таку заявку запрацює наприкінці травня, а згодом і через Дію.
Ми вже домовилися з Всесвітньою продовольчою програмою ООН про те, що вони фінансуватимуть за наданими нам списками виплати не лише внутрішньо переміщеним особам, але і цій категорії постраждалих від війни
».
Анонсована допомога через додаток ДІЯ та сайт-платформу єДопомога для мешканців окупованих територій так і не почала працювати. На жаль, жоден мешканець Херсона чи області, з яким спілкувалися журналісти, так і не зміг ні подати заявку на допомогу, ні зареєструватися.
Можливо, всі послуги, обіцяні державою таки запрацюють. Однак, в Херсоні та області питання грошей сьогодні стоїть не просто гостро. Варто лише переглянути сторінки місцевих соцмереж, які вже просто рясніють від запитів «готовий виконувати будь-яку роботу в обмін на їжу», або ж «міняю одяг на їжу». Мешканці Херсонщини насправді до останнього тримають Україну в серці. Але у будь-якого терпіння є межа, і всім необхідно годувати родину, маленьких дітей, стареньких батьків. Сподіваємось, держава врахує всі можливості та віддасть належне тому, хто попри все вірить в те, що на рідній землі його не покинуть.
Фото з мережі Інтернет, Фейсбук та Телеграм-каналів українських медіа.
Тетяна Дергачева
Олена Попович
Херсонщина за день
Ситуація на сьогоднішній день змінилась тільки в гіршу сторону. 29 червня дирекція Укрпошти Херсонщини заявила про те, що припиняє свою діяльність на території області. А значить всі пенсіонери та ті, хто отримував соцвиплати, не отримають їх готівкою. Принаймні до деокупації.
Зміни стались й у владних колах. КабМін погодив звільнення голови ОВА Херсонщини Геннадія Лагути, 28 червня. Офіційно у адміністрації Президента або в Уряді ще не призначали нового голову ОВА Херсонщини.

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии

Вопрос: 4+4
Ответ: